HOT NEWS: SĄD APELACYJNY WSTRZYMUJE RATY NA CZAS PROCESU

HOT NEWS: SĄD APELACYJNY WSTRZYMUJE RATY NA CZAS PROCESU

Prawomocne postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie (sygn. akt VI Acz 1137/19): uzasadnione jest wstrzymanie spłat na czas procesu, kontynuowanie spłat ponad udzielony kredyt w czasie procesu o jego unieważnienie podważałoby sens takiej sprawy.

 

Sprawa ta dotyczyła kredytu w Getin Noble Banku, ale kredytobiorców, którzy są w podobnej sytuacji są tysiące. Tutaj kredytobiorcy wzięli 927 tys. zł kredytu w 2008 roku na 22 lata. Zapłacili bankowi już ponad 1 mln zł, ale ich zobowiązanie nadal jest bardzo wysokie, a miesięczna rata to około 9 tys. zł! Zdecydowali się zatem walczyć z bankiem o unieważnienie, zwrot nadpłaconych rat i tymczasowe wstrzymanie na czas procesu dalszej spłaty kredytu.

 

SA w Warszawie wstrzymał spłatę do czasu prawomocnego zakończenia procesu.

 

Sąd poddał pod wątpliwość kwestie tego, czy zawarte w umowie kredytowej klauzule wiążą powodów. Przecież dawały one bankowi możliwość jednostronnego kształtowania wysokości zobowiązań kredytobiorców. Domaganie się przez kredytobiorców zabezpieczenia w formie wstrzymania spłaty rat na czas procesu wynika z obecnej sytuacji z bankiem, tj.  zapłacili oni już o ponad 20% więcej niż wzięli i w razie wygranej bank będzie musiał zwrócić im te pieniądze. Zatem zabezpieczenie zmniejszy ostateczne roszczenie o zwrot nadpłaconych rat, dzięki temu pewniejsze będzie, że bank będzie dysponował wskazaną sumą.

 

WIĘCEJ: https://www.rp.pl/Nieruchomosci/305069979-Koronawirus-sad-wstrzymuje-splaty-na-czas-rozstrzygniecia-sporu.html

HOT NEWS: UWAGA NA SANTANDER - WAKACJE KREDYTOWE
HOT NEWS: WZROST OPROCENTOWANIE KREDYTÓW FRANKOWYCH

Dodaj komentarz

error: Ta strona jest chroniona!