HOT NEWS: FRANKOWICZE A PANDEMIA KORONAWIRUSA.

HOT NEWS: FRANKOWICZE A PANDEMIA KORONAWIRUSA.

Pandemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden w każdej dziedzinie. Niemal każdy z niecierpliwością oczekuje rozwiązań rządowych w zakresie pomocy w każdej branży.

Nie inaczej jest z kredytobiorcami. W tej chwili polska złotówka słabnie wobec innych walut, konsekwencją czego jest m.in. wzrost kursu franka. A to w znaczący sposób wpływa na wysokość rat frankowiczów, a także wysokość zobowiązania, które w przeliczeniu na złotówki zależy od kursu waluty szwajcarskiej. Coraz częściej mówi się, że poziom 5 złotych w dłuższej perspektywie czasu jest wielce prawdopodobny.

Pomoc w czasach pandemii ogłosił 16.03.2020 r. Związek Banków Polskich.

Jednym z działań pomocowych dla kredytobiorców ma być ułatwienie przez banki odroczenia czy też zawieszenia spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres 3 miesięcy z automatycznym wydłużeniem o ten sam okres łącznego okresu spłaty kredytu. Banki jednak nie zaproponowały żadnych dodatkowych rozwiązań wobec frankowiczów.

Możliwość czasowego odroczenia (zawieszenia) spłat zobowiązania dotyczyć ma wszystkich kredytów, jednak kredytobiorcy muszą uzasadnić taką konieczność.

W komunikacie Związku Banków Polskich zabrakło rozwiązania dla samych frankowiczów dotyczącego np. ochrony przed nagłym wzrostem kursu franka szwajcarskiego.

Dodatkowo dobrym rozwiązaniem byłoby na czas pandemii zaprzestanie przez banki pobierania spreadów w umowach kredytów powiązanych z kursem obcej waluty.

WIĘCEJ: https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10307405/frankowicze-a-pandemia-koronawirusa.html

HOT NEWS: CZY FRANKOWICZE DŁUŻEJ POCZEKAJĄ NA WYROKI?
HOT NEWS: BANKI PISZĄ SKARGĘ DO KNF – KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO TWARDO ODPOWIADA.

Dodaj komentarz

error: Ta strona jest chroniona!